První turistickou trasou, kterou si na těchto stránkách podrobně představíme, bude překrásné skalnaté údolí nedaleko od Prahy, které bylo před sto lety jednou z nejvyhledávanějších turistických lokalit. Právě ve zdejších meandrech Vltavy a pod strmými skálami se zrodil tramping a cesta se stala v roce 1889 vůbec první vyznačenou turistickou trasou Klubu českých turistů. Ačkoliv do dnešní doby neztratila nic ze svého kouzla, dnes tu potkáte i na vrcholu sezóny minimum lidí, a tak celá trasa podél Štěchovické přehrady představuje buď opravdu romantický půldenní výlet, nebo nabízí naprosto perfektní tréninkové podmínky pro nordic walking či trail running.
Délka: 15 km, nastoupáno/sestoupeno 343 výškových metrů
(nejnižší bod 215 m.n.m, nejvyšší bod 408 m.n.m)
Okruh: ANO. Parkování: ANO, zdarma. Trasa na Mapy.cz
Adresa do navigace: Na buku 204, Štěchovice
Ať už do ulice Na buku přijedete autem a nebo dorazíte po necelých 30 min autobusem z Prahy ze Smíchovského nádraží, určitě se nezapomeňte rozhlédnout přímo na parkovišti na protější domy, kde v jednom z nich mají místního maskota – místo hlídacího psa mají hlídacího vepře, u kterého se vždy zastavují turisté. Věřím, že ho ještě nesnědli 🙂 . Celá turistická trasa pak začíná o 100 m dále na konci vyasfaltované ulice, kde se napojíte na modrou turistickou značku a zároveň na Naučnou stezku Svatojánské proudy. Hned na začátku trasy přejdete přes maličký mostek ohromné potrubí přečerpávací vodní elektrárny Štěchovice, jejíž horní část uvidíte na konci výletu. Za dalších pár metrů se ale již ocitnete v nádherné přírodě a po chvíli se napojíte na zelenou turistickou trasu a pokračujete neustále podél břehu Štěchovické přehrady. Cestou půjdete jak po lesní pěšině hned u hladiny, tak i poměrně vysoko položenou kamenitou stezkou. Zatímco si budete užívat výhledy na protější břeh, znenadání se před Vámi objeví první chatky a sruby přímo v lese patřící k některé z četných trampských osad, které budete míjet podél celé přehrady. Když přijdete lesem v sobotu nebo v neděli ráno do nejznámější osady Ztracenka, budete asi hodně překvapení, kolik místních tu po ránu uvidíte pít na zápraží své chatky čaj. Osada Ztracenka se dříve nazývala jako Údolí ztracené naděje a je nejstarší trampskou osadou u nás, kde se trampové scházeli již před první světovou válkou. Osada původně stála přímo u břehu Vltavy u peřejí Svatojánských proudů, které byly i spolu s původní osadou zaplavené s výstavbou Štěchovické přehrady. Dnešní osada je tak již položená výše. Duše romantika si možná zasteskne, že peřeje Svatojánských proudů, po kterých je pojmenován celý kaňon Vltavy mezi Slapy a Štěchovicemi, zmizely nenávratně pod hladinou, ale právě díky přehradě je okolní příroda zachovalá a prakticky odříznutá od okolního světa, protože tudy nemohly vést žádné silnice.
Na protějším břehu pak postupně uvidíte na vysokých skalních štítech známou Smetanovu vyhlídku a následně vyhlídku Máj, které jsou častým cílem krátkých výletů a úlovků na Instagramu 🙂 . A není se čemu divit, skály se nad vodní hladinou přehrady tyčí až do výše 250 metrů, což vypadá zespodu od hladiny řeky naprosto úchvatně. Druhá polovina trasy je snad ještě krásnější a člověk snadno zapomene, že je 30 min od Prahy – cesta totiž pokračuje po ubočích skalnatých útesů, kde je stezka vylámaná přímo do skály vysoko nad hladinou a na několika místech musíte projít krátkým tunelem nebo se jistit zábradlím a řetězy. Jakmile začnou skály ustupovat a chatky houstnout, blížíte se na konec naučné stezky Svatojánské proudy do poloviny našeho výletu ke hrázi Slapské přehrady. Tam po schodech napravo vyběhněte na náves do Třebenic, odkud doporučuji si „zajít“ 2x 500 m a podél loděnice se jít podívat na hráz Slapské přehrady, odkud je krásný výhled. Následně se vraťte k rozcestníku v Třebenicích a vydejte se po modré do mírného kopce směrem k lesu, kde budete míjet opuštěná a rozestavěná megalomanská sídla. Mimochodem, malá zajímavost – tady nad prvním zákrutem původních Svatojánských proudů stojí tato malá víska již stovky let od 11. století. Své jméno Třebenice získala podle pověsti tak, že když na druhém břehu táhl Žižka na Prahu, ptal se svých generálů, co je v těchto místech. Jeden prý odpověděl „třeba nic“ 🙂 . Jakmile vkročíte na kopci na konci vesnice do lesa, pokračujte po modré podél malebné obory Třebenice, až dorazíte na rozcestí pod Homolí, kde se vydejte doleva po červené turistické stezce. Po asi 200 metrech za dřevěným přístřeškem se určitě vyplatí ze stezky odbočit pěšinou doprava a jít se podívat na horní část přečerpávací elektrárny, tzv. Homoli. Na první pohled to vypadá jako zjevení, když se místo očekávaného vrcholku kopce objeví mezi stromy ohromná vodní plocha. Následně se vraťte zpátky na červenou stezku a pokračujte dolů, kde narazíte na mýtinu. Když sejdete z cesty doprava po četných pěšinkách, uvidíte mezi stromy krásný výhled na celé Štěchovice. Následně seběhnete po červené až dolů do ulice Na buku, kde se uzavírá celý náš výlet či tréninkový výběh.